• Trochę historii szkoły…                                                                     

        Pierwsze informacje o istnieniu szkoły parafialnej w Mystkowie pojawiają się w księdze beneficjów retaksowanych diecezji krakowskiej z 1539 roku. Była to szkoła parafialna, której nauczycielem był sługa kościelny.

        W roku 1846 ks. Proboszcz Józef Sarna założył jednoklasową szkołę przy kościele. Nauczycielem był organista Czernecki, a lekcje odbywały się tylko w miesiącach zimowych. Na organistówce była osobna izba przeznaczona na salę szkolną. Szkoła istniała do roku 1874, do śmierci Czerneckiego.

        26 grudnia 1889 roku Krajowa Rada Szkolna we Lwowie wydała dokument dotacyjny, na mocy którego utworzono szkołę filialną dla Mystkowa i Mszalnicy. W roku 1891 ksiądz Jan Jarzębiński, miejscowy proboszcz, wynajął od barona Brunickiego część budynku folwarcznego – starej zniszczonej obory w Mszalnicy, przy granicy Mystkowa. Początkowo lekcje odbywały się w jednym pomieszczeniu, później zaadaptowano pomieszczenia dla nauczycieli. W 1904 roku wdowa po baronie Brunickim przekazała pomieszczenia na nauczanie dla Mystkowa i Mszalnicy. Pomimo remontu, budynek był w złym stanie, brak było rynien, odwodnienia, w pomieszczeniach była wilgoć i grzyb, co miało wpływ na częstą zmianę nauczycieli. Dokument dotacyjny z 2 listopada 1894 roku przemianował szkołę filialną na szkołę ludową jednoklasową. Szkołę miały obowiązek utrzymywać gminy Mystków i Mszalnica.

        Pierwszym nauczycielem był Władysław Kowalski, który uczył do 1 lutego 1892 roku. Następną wieloletnią nauczycielką była Maria Karasińska. W kolejnych latach nauczanie prowadzili: Ludmiła Pawlikowska, Michał Gorczyca, Jan Lucki.  W 1914 roku utworzono szkołę filialną w Mszalnicy.
        W 1913 roku komisja pod przewodnictwem inżyniera powiatowego orzekła, że budynek nie nadaje się na pomieszczenie dla szkoły i zachodzi konieczność budowy nowego. Przewodniczącym Rady Szkolnej był miejscowy proboszcz, który chciał wydzierżawić na cele szkolne kupioną karczmę żydowską, na co nie chciał wyrazić zgody ówczesny kierownik szkoły. W związku z zaistniałym sporem nauka odbywała się tylko w okresie letnim, gdyż Rada Szkoły nie dostarczała opału. Zajęcia lekcyjne nie były prowadzone przez 5 zim. W czasie I wojny światowej częste były przerwy w nauce, gdyż w Mystkowie kwaterowały wojska austriackie, rosyjskie i niemieckie oraz toczyły się walki, co opisano w Kronice Szkoły.

        W roku szkolnym 1922/23 z powodu złego stanu budynku i mieszkania nauczyciela, do którego przyczynił się spór o budynek między Mystkowem a Mszalnicą, nauka w szkole została przerwana. Po kilkakrotnych nakazach Rady Szkolnej budynek został częściowo odrestaurowany przez wieś Mystków i od 1 września 1923 roku rozpoczęto nauczanie. W okresie międzywojennym i w czasie II Wojny Światowej w szkole uczyło trzech nauczycieli. Przeciętna liczba dzieci wynosiła 130 do 170. Kadra nauczycielska ciągle się zmieniała. Bywało, że uczył tylko jeden nauczyciel. Z goryczą o warunkach lokalowych szkoły w Mystkowie napisał w Kronice Szkoły Franciszek Pawłowski, przeniesiony w 1941 roku ze szkoły w Boguszowej: „Stare dworskie stajnie (…) zamienione na sale szkolne są niemożliwe w okresach zimowych, z powodu niesamowitego zimna i zastraszającej wilgoci. Podobnie, a może gorzej, przedstawia się sprawa skromnych mieszkań nauczycielskich.” Kierowniczka szkoły w Mystkowie, Wanda Uczkiewicz, przeniesiona została w tym samym roku do nowej szkoły w Boguszowej, wybudowanej dzięki staraniom Pawłowskiego. Pisząc w Kronice o nasileniu działań partyzanckich w roku 1944, Franciszek Pawłowski zanotował: „Nie brakowało też rabusiów podszywających się pod płaszcz partyzantów. W nocy z 16 na 17 października napadli na szkołę zabierając kierownikowi szereg cennych, a przy tym ostatnich posiadanych rzeczy. Ta uzbrojona banda grasowała przez kilka miesięcy noc w noc.”

        Pierwsze lata powojenne nie były łatwiejsze. Podstawowym problemem był brak izb lekcyjnych i nauczycieli. W szkole oprócz nauki, dzieci miały możliwość rozwijania się w licznych kołach zainteresowań np. Kółku Dramatycznym, Kółku Kulturalno– Oświatowym, PCK i Kółku Samokształceniowym. Każdej zimy prowadzono akcje opiekuńcze nad najbiedniejszymi mieszkańcami wsi. W roku 1950 założono ZHP i Samorząd Szkolny, 20-stego czerwca 1985 roku rozebrano resztki starej szkoły, której połowa uległa zawaleniu.

        W początku lat 60 XX wieku za pieniądze ze wspólnoty leśnej mieszkańcy Mystkowa kupili od proboszcza ks. Jana Kuklewicza hektar gruntu, w pobliżu kościoła i na tym miejscu rozpoczęto budowę szkoły. Akt erekcyjny i kamień węgielny wmurowano 22 listopada 1964 roku. Uroczyste oddanie szkoły odbyło się 31 grudnia 1965 roku.  Budynek szkolny dwukondygnacyjny, posiadał pięć sal lekcyjnych, dwie pracownie: zajęć praktyczno– technicznych i fizyko – chemiczną, salę gimnastyczną, kuchnię z małym zapleczem pokój nauczycielski, gabinet dyrektora oraz pomieszczenia sanitarne. Posiadał centralne ogrzewanie i wodę bieżącą. Obok szkoły wybudowano dwurodzinny budynek nauczycielski. Sprzęt znajdujący się w starej szkole nie nadawał się do dalszego użytku. Nieliczne pomoce naukowe młodzież szkolna przeniosła w rękach. Naukę w starej szkole zakończono 13 stycznia 1966 roku. 14 stycznia 1966 roku nastąpiła przeprowadzka do nowego budynku. Był to mroźny, śnieżny dzień. Dzieci z radością weszły do nowej, ciepłej, jasnej i przestronnej szkoły.

        1 września 1991 zostaje przywrócona (po 40 latach zakazu) modlitwa przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć szkolnych. 14 września w święto Podwyższenia Krzyża w kościele odbyło się uroczyste poświęcenie Krzyża Szkolnego i powieszenie go w szkole.

        12 listopada 1994 odbyła się uroczystość nadania szkole imienia księdza profesora Piotra Poręby. Dzień ten był świętem nie tylko dla całej społeczności szkoły, ale także dla mieszkańców Mystkowa.

        Od 1 września 1999 roku, w związku z reformą edukacji, obok szkoły podstawowej w budynku zaczęło funkcjonować też gimnazjum. W Kronice Szkoły napisano: „Jest to rok wyjątkowy, rok rozpoczęcia reformy oświaty. Mamy ostatnią w historii szkoły klasę ósmą. Nie ma klasy siódmej (…).”.

        W 2003 roku rozpoczęto budowę gimnazjum. Budynek został oddany do użytkowania we wrześniu 2016 r.

        W roku 2002 powołano Zespół Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych, jedną z ośmiu szkół położonych na terenie gminy Kamionka Wielka. 
        W tym samym roku budynek szkoły przeszedł gruntowny remont. Dokonano termomodernizacji budynku. Wymieniono okna, drzwi, instalację sanitarną, grzewczą. W późniejszym okresie została wymieniona instalacja elektryczna
        w całym budynku oraz dokonano remontu pomieszczeń szkolnych, piwnic, szatni, zainstalowano monitoring, wymieniono wyposażenie sal gimnazjalnych. Znacząco poprawiono estetykę terenu szkolnego.

        W roku 2014 wyburzono budynek Domu Nauczyciela. Na jego miejscu powstał plac zabaw dla dzieci, wyposażony w bezpieczną do zabaw nawierzchnię i urządzenia: drabinki, ścianki wspinaczkowe, równoważnie dostosowane do wieku dzieci. Plac ten jest ogólnodostępny, mieszkańcy Mystkowa chętnie spędzają tam czas z dziećmi.

        W 2014 roku w północno – wschodnim narożniku działki szkolnej zakończyła się budowa kompleksu ogrodzonych boisk sportowych. Powstało boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią poliuretanową elastyczną EPDM wraz z urządzeniami sportowymi (kosze, bramki, słupki do siatki, piłkochwyty) o wymiarach pola gry 27m x15m (piłka ręczna i mini-koszykówka) oraz boisko do piłki siatkowej o wymiarach 18m x 9m. Wymiar całkowity zwiększony został o opaski bezpieczeństwa z krawężnikami wokół każdego z boisk. Łączna powierzchnia boisk wynosi 1024 m2