• SZKOLNE KOŁO CARITAS

Głównym założeniem Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej w Mystkowie wynikającym ze statusu jest:

1. Włączanie się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywno-opiekuńczo-wychowawczą prowadzoną przez Szkołę i Caritas Diecezji Tarnowskiej;
      2. Autentyczne zaangażowanie w pracę na rzecz osób potrzebujących.

Obszarem działania Szkolnego Koła Caritas są:

- Szkoła - a w niej kolega, koleżanka, którzy potrzebują bezpośredniej pomocy;

- Środowisko lokalne - w nim każdy potrzebujący człowiek czekający na pomoc, spotkanie, rozmowę, uśmiech, lub konkretną pracę jak zrobienie zakupów czy posprzątanie mieszkania;

Cel główny

Głównym celem pracy Szkolnego Koła Caritas jest:

1. Praktyczna realizacja przykazania miłości bliźniego w odniesieniu do każdego, bez względu na jego przekonania, czy wyznanie;
      2. Uwrażliwienie na drugiego człowieka, na jego potrzeby, krzywdę i cierpienie;
      3. Budowanie autentycznej wspólnoty ludzi, ukierunkowanej na wspólne dobro.

Cele szczegółowe

Praca w Szkolnym Kole Caritas:

Uczy:

Miłości bliźniego;

Tolerancji i zrozumienia;

Wspólnej zespołowej pracy;

Poszanowania drugiego człowieka zwłaszcza potrzebującego pomocy;

Wzajemnego zaufania i współodpowiedzialności;

Podejmowania własnych inicjatyw;

Budowania właściwej hierarchii wartości;

Szukania okazji do czynienia dobra, czyli do konkretyzacji zadań miłości czynnej;

Uwrażliwia na różne obszary ludzkiej biedy i krzewi ducha czynnej miłości bliźniego;

Szerzy i pogłębia miłosierdzie;

Kształtuje wrażliwość na potrzeby innych;

Przyczynia się do wzrostu samodzielności i odpowiedzialności;

Wzmacnia pożądane społecznie postawy;

Inspiruje młodzież i dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego;

Kreuje twórczą atmosferę w szkole, sprzyja samorealizacji i poszerzaniu własnych

zainteresowań;

SKC realizuje elementy programu wychowawczego – profilaktycznego szkoły, współdziała z innymi organizacjami i instytucjami szkolnymi, samorządowymi, społecznymi, fundacjami i stowarzyszeniami charytatywnymi, gromadzi środki pieniężne i artykuły pierwszej potrzeby dla oczekujących pomocy z terenu szkoły, wsi.

Sens działania Szkolnego Koła Caritas opiera się na autentycznym zaangażowaniu ludzi młodych w pracę na rzecz osób potrzebujących, na wzajemnym zaufaniu, współodpowiedzialności i pracy zespołowej.

Prawną podstawą powołania takiego koła jest Statut Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz Zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowego statutu szkół publicznych dla dzieci i młodzieży. Koło jest organizacją młodzieżową działającą na terenie szkoły, pod nadzorem dyrekcji i włączającą się w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzoną przez instytucję Caritas.

W sprawach wychowawczych i organizacyjnych opiekę nad Kołem sprawuje nauczyciel szkoły (osoba świecka i niekoniecznie katecheta, która dobrowolnie chce podjąć to zadanie), powołany przez Dyrektora Szkoły. Natomiast opiekę duchową nad Kołem sprawuje Proboszcz na terenie, którego parafii znajduje się szkoła lub kościelny asystent (kapłan) wyznaczony przez tegoż proboszcza, który czuwa nad tym, by działalność Koła była zgodna ze Statutem Koła oraz włącza się w pracę nad formacją członków Koła.

• Bal Wszystkich Świętych

Każdy Święty chodzi uśmiechnięty /.../

30 października 2023 roku na korytarzu naszej szkoły można było spotkać wiele uśmiechniętch twarzy dzieci, które przebarane za  wybranego świętego lub błogosławionego, brały udział w Balu Wszystkich Świętych. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiekach muzyki, tańczyły i spiewały.