• Wycieczka uczniów klas młodszych w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

            22.11.2021

            Najmłodsi poznawali najbliższy region

             

            9 listopada uczniowie klas I- III wybrali się na wycieczkę promującą lokalny patriotyzm oraz zdobywanie wiedzy o najbliższym regionie. Na liście atrakcji znalazły się: Miasteczko Galicyjskie i skansen w Nowym Sączu oraz klasztor klarysek wraz zabudowaniami na rynku w Starym Sączu. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

            Podczas pobytu w Miasteczku Galicyjskim uczestnicy wycieczki poznali główne cechy zabudowy z czasów Galicji, plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. Wysłuchali opowieści o dawnych, wymierających zawodach. Dodatkowo w Miasteczku odbyły się warsztaty rękodzielnicze dla dzieci:

            Ceramika artystyczna :

            W ramach zajęć uczestnicy zapoznali się z gatunkami gliny, sposobami jej oczyszczania i przygotowania. Poznali także techniki zdobienia. Podziwiali prezentację metod wypalania i suszenia naczyń. Samodzielnie wykonali kubeczek z uchem.

            Papier czerpany:

            Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Każdy uczestnik samodzielnie wykonał arkusz papieru czerpanego. Zajęcia były małą historią papiernictwa połączoną z zabawą, co miało uświadomić, jak ważną rolę odgrywa papier.

            Obrazy ziemi:

            Podczas warsztatów dzieci skomponowały własny obraz z naturalnych materiałów, takich jak: drewno, siano, słoma, trawy, liście, ziarna, itp. Była to cenna lekcja przyrody dla ciekawych świata dzieci oraz okazja do stworzenia oryginalnej ozdoby do domu, która z pewnością stworzy w nim niepowtarzalny klimat. Warsztaty ponadto sprawiły dzieciom przyjemność tworzenia oryginalnego rękodzieła w niebanalnej formie.

            Piąta klepka:

            Uczestnicy zajęć poznali rzemiosło drzewne, jedno z najstarszych zajęć, jakimi trudnili się mieszkańcy dawnej Galicji. Wszyscy uczniowie otrzymali materiał, niezbędne narzędzia oraz instrukcję wykonania drewnianej zabawki- ozdoby w formie sowy. Samodzielnie ją skleili i ozdobili.

                W czasie spaceru po skansenie regionalnym uczniowie podziwiali architekturę drewnianą i słuchali opowieści o tradycyjnej kulturze ludowej i historycznej Sądecczyzny.

            Ostatnim punktem wycieczki był wyjazd do Starego Sącza.  Na początku dzieci podziwiały jego uroki podczas spaceru po rynku, zaś potem udały się do jednego z najważniejszych miejsc w tym mieście. Chodzi o Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Został on założony w 1280 r., zaś w roku 2018 obiekt ten wpisano na listę pomników historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości.” W Domu Pielgrzyma „Opoka” w Starym Sączu uczniowie zostali ugoszczeni pysznym dwudaniowym obiadem.

            Uczestnicy wycieczki wrócili do domu bardzo zadowoleni oraz bogatsi
            o nowe doświadczenia. Wyjazd ten stał się dla nich okazją do poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych umiejętności.

          • Wycieczka do Wrocławia w ramach projektu " Poznaj Polskę"

            11.11.2021

            Uczniowie Szkoły Podstawowej w Mystkowie wyjechali w dniach 3-4-5.11.2021 roku na wycieczkę do Wrocławia ramach programu „Poznaj Polskę”. Naszą przygodę z Wrocławiem rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Wrocław, poznaliśmy najskrytsze zakątki tego obiektu. Następnie we Wrocławskim Muzeum Narodowym odbyliśmy „Lekcje Muzealną- Muzealne ABC”. Atrakcją dla uczniów była Panorama Racławicka - jedno z największych polskich dzieł sztuki, wykonane przez kilkudziesięciu artystów, prezentowane w dużej Rotundzie. Na odpoczynek i obiadokolacje udaliśmy się do hotelu Oławian. To piękne i urokliwe miasto zachwyciło nas również w drugim dniu wycieczki realizowanej w ramach projektu "Poznaj Polskę". Tego dnia  udaliśmy się na Ostrów Tumski - najstarszą cześć Wrocławia oraz do Ogrodu Botanicznego. Następnie udaliśmy się na Starówkę, gdzie w zachwyt wprowadził nas piękny Ratusz. Po krótkiej przerwie obiadowej wyszliśmy na Mostek Pokutnic, zawieszony między dwoma wieżami kościoła pw. Marii Magdaleny. Kolejne miejsca, które zobaczyliśmy to: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Muzeum Pana Tadeusza, Ogród Botaniczny UW oraz Centrum Historii Zajezdnia- doskonale udokumentowana i opowiedziana historia współczesna Polski, a przede wszystkim Wrocławia. Trzeci dzień wycieczki  rozpoczęliśmy od zwiedzania Hali Stulecia i Pawilonu Czterech Kopuł. Dalej ruszyliśmy do Afrykarium - to szczególne miejsce poświęcone jest faunie jednego kontynentu. Wrocławskie Afrykarium zabiera nas w podróż przez siedem regionów Afryki. Oglądaliśmy tu żółwie pustynne, hipopotamy nilowe, krokodyle, kotiki afrykańskie. Następnie odbyliśmy spacer po ZOO, poznając zwierzęta z całego świata. Po krótkim odpoczynku, pełni energii ruszyliśmy na odkrywanie Hydropolis. Popularyzuje się tutaj wiedzę o wodzie z pogranicza wielu dziedzin nauki. Po wizycie w Hydropolis grupa udała się w drogę powrotną do Mystkowa.

          • Program edukacyjny "Psia lekcja"

            28.11.2021

            Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej i uczniowie klas I-III wzięły udział w programie edukacyjnym "Psia lekcja". Obejmował on kilka zajęć edukacyjnych oraz działania społeczne na rzecz dzieci hospitalizowanych.
            Akcja charytatywna polegała na zbiórce pieniędzy na dogoterapię dla dzieci w szpitalach. Program wprowadził uczniów i uczennice w zagadnienia opieki nad psem, komunikacji psów i o tym jak zachowywać się bezpiecznie przy czworonogach. Zachęcił dzieci do odpowiedzialnej postawy oraz działania społecznego na podstawie zdobytej wiedzy. Uczniowie wykonywali papierowe budy, lepiły psy z plasteliny, rozwiązywały rebusy i zagadki. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za tak duże zaangażowanie.

          • Odblaskowa szkoła

            22.11.2021

            Nasza szkoła wraz z oddziałami  przedszkolnym w Mystkowie przystąpiła do konkursu „Odblaskowa szkoła”, organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

            Celem konkursu było wyposażenie każdego ucznia w elementy odblaskowe,  zwrócenie uwagi na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z tych elementów oraz promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenie w ruchu drogowym.

            W trakcie  trwania  konkursu  „Odblaskowa  szkoła”  zorganizowano  w  naszej  szkole wiele  ciekawych  i  atrakcyjnych  spotkań i konkursów . Uczniowie  mieli okazję  przypomnieć  sobie  wszystkie  zasady  bezpiecznego  poruszania  się  po  drodze. 

          • Śpiewem uczcili Święto Patrona Szkoły

            13.11.2021

            Tegoroczne obchody Święta Patrona naszej szkoły, ks. prof. Piotra Poręby oraz Święta Niepodległości miały inny- niż dotychczas- charakter. 12 listopada o godz. 10. 30 delegacja szkoły udała się na cmentarz, aby na grobie patrona złożyć kwiaty. Pół godziny później społeczność szkoły oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez księdza Pawła Rysia, który podczas kazania zwrócił uwagę na znaczenie Eucharystii w życiu każdego z nas oraz podkreślił, że wszystko, co robimy, powinno być wyznaczane przez wiarę w Boga.

            Uroczystość swoją obecnością zaszczycili znamienici goście. Wśród nich znalazły się przedstawicielki władzy państwowej, panie posłanki: Barbara Bartuś,  Anna Paluch i Józefa Szczurek- Żelazko. Władze lokalne reprezentowali: radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, pani Marta Mordarska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, pan Ryszard Poradowski, radny Rady Powiatu Nowosądeckiego, pan Michał Nowak, sekretarz Gminy Kamionka Wielka, pani Małgorzata Antkiewicz- Wójs, przewodniczący Rady Gminy Kamionka Wielka, pan Rafał Kamieński, radni Gminy Kamionka Wielka, państwo: Krystyna Ogorzałek, Antoni Potoniec, Zbigniew Hebda oraz sołtys wsi Mystków, pan Stanisław Poręba.

            Udział w uroczystości Święta Patrona Szkoły wzięli również goście: przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Mystkowie, pan Marek Pazgan, kierownik zespołu „Mystkowianie”, pan Benedykt Poręba, prezes SKT „Sądeczanin” oddział Grybów, pani Irena Miczołek. W uroczystości uczestniczyli ponadto dyrektorzy szkół z terenu Gminy Kamionka Wielka, członkowie zespołów „Mystkowianie” i „Mali Mystkowianie”, druhowie z OSP Mystków,  przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Mystkowie, członkowie Rady Sołeckiej z Mystkowa, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz nauczyciele emeryci.

            Po zakończeniu Mszy Świętej nadszedł czas na koncert „Mozart kontra Sinatra”. Poprowadził go pan Mirosław Witkowski, który wcześniej przygotowywał uczniów klas III- VIII, aby w dniu obchodów Święta Patrona Szkoły mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Sam artysta także brał czynny udział w koncercie, wspomagany przez śpiewaczkę operową, panią Katarzynę Ignatowicz, pana Grzegorza Żyłkę grającego na instrumentach klawiszowych i pana Piotra Przyrowskiego, który grał na gitarze elektrycznej.

            Pięknie śpiewających uczniów wspierali także swoim wokalem przedstawiciele władz (przede wszystkim pani poseł, Anna Paluch) oraz nauczyciele (szczególnie pani Małgorzata Poręba).

            Podczas koncertu wysłuchaliśmy śpiewu pieśni patriotycznych oraz religijnych. Każdy uczestnik tego wydarzenia mógł włączyć się w jego przebieg i wraz z artystami i uczniami zaśpiewać takie znane utwory, jak:. „Boże, coś Polskę…”, „Przybyli ułani”, „Barka”, „Jezus, najwyższe imię”. Zaprezentowane ponadto zostały piosenki mniej znane, np. „Nadzieja” z repertuaru Jana Pietrzaka, czy „Chłopcy z AK”. Swoistym ewenementem było wykonanie piosenki „Abba Ojcze” w stylu reggae.

            Koncert „Mozart kontra Sinatra” spotkał się z ogromnym aplauzem publiczności. Stanowił on bardzo oryginalny a zarazem ważny element obchodów Święta Patrona Szkoły oraz Święta Niepodległości. Poza tym wydarzenie to udowodniło, iż wśród naszych uczniów znajdziemy wiele talentów wokalnych. To przede wszystkim dzięki nim mogliśmy uroczyście uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu naszej szkoły.

            Po zakończeniu koncertu pan Dyrektor, Marek Kiełbasa, podziękował artystom i uczniom za wspaniały występ, zaś zaproszonym na uroczystość gościom za wzięcie udziału w obchodach Święta Szkoły.

          • Śniadanie Daje Moc

            11.11.2021

            Jak co roku, dzieci  klas 1-3 naszej szkoły wzięły udział  w programie edukacyjnym "Śniadanie Daje Moc ". W czasie  zajęć poznały 12 zasad zdrowego  odżywiania. Dowiedziały się między innymi jak często powinny jeść  posiłki, z czego  powinny sie  składać, jakie są rodzaje zbóż, kasz czy  produktów nabiałowych oraz dlaczego picie wody jest tak ważne. Poznały "PIRAMIDĘ ZDROWEGO  ŻYWIENIA ", kupiły z plasteliny koszyki pełne owoców i warzyw, wykonywały warzywne ludziki, robiły soki owocowe, warzywne. W dzień zakończenie kampanii ( 8 listopada  2021r.) przygotowały samodzielnie i zjadły smaczne i zdrowe kanapki, sałatki jarzynowe i owocowe. Przekonały się, że śniadanie to najważniejszy posiłek  dnia.

             

          • Święto Patrona Szkoły

            10.11.2021

            Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Piotra Poręby w Mystkowie mają zaszczyt zaprosić  Rodziców i mieszkańców Mystkowa na obchody Święta Patrona,  które odbędą się w piątek  12 listopada 2021 roku.

            Program:
            11.00 - Msza Święta w kościele pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Mystkowie.
            12.00 - 13.00 -  koncert Mozart kontra Sinatra.

             

            https://www.google.com/maps/@0,20.8657258,22963938m/data=!3m1!1e3

            https://www.google.com/maps/space/venus/@0,20.8657258,22971984m/data=!3m1!1e3

             

             

          • Mozart kontra Sinatra

            07.11.2021

            W ramach realizacji założeń programu odbyły się spotkania warsztatowe, podczas których uczniowie, pod okiem lidera projektu- Mirosława Witkowskiego- absolwenta wydziału wokalno- aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi, kompozytora, muzyka, nauczyciela śpiewu i wokalisty, uczyli się śpiewu piosenek religijnych i patriotycznych.

            Koncert galowy z udziałem m.in. Mirosława Witkowskiego i uczestników projektu odbędzie się 12 listopada bieżącego roku podczas obchodów święta patrona szkoły.

            Serdecznie zapraszamy.