Najmłodsi poznawali najbliższy region
9 listopada uczniowie klas I- III wybrali się na wycieczkę promującą lokalny patriotyzm oraz zdobywanie wiedzy o najbliższym regionie. Na liście atrakcji znalazły się: Miasteczko Galicyjskie i skansen w Nowym Sączu oraz klasztor klarysek wraz zabudowaniami na rynku w Starym Sączu. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Poznaj Polskę”.
Podczas pobytu w Miasteczku Galicyjskim uczestnicy wycieczki poznali główne cechy zabudowy z czasów Galicji, plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. Wysłuchali opowieści o dawnych, wymierających zawodach. Dodatkowo w Miasteczku odbyły się warsztaty rękodzielnicze dla dzieci:
Ceramika artystyczna :
W ramach zajęć uczestnicy zapoznali się z gatunkami gliny, sposobami jej oczyszczania i przygotowania. Poznali także techniki zdobienia. Podziwiali prezentację metod wypalania i suszenia naczyń. Samodzielnie wykonali kubeczek z uchem.
Papier czerpany:
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Każdy uczestnik samodzielnie wykonał arkusz papieru czerpanego. Zajęcia były małą historią papiernictwa połączoną z zabawą, co miało uświadomić, jak ważną rolę odgrywa papier.
Obrazy ziemi:
Podczas warsztatów dzieci skomponowały własny obraz z naturalnych materiałów, takich jak: drewno, siano, słoma, trawy, liście, ziarna, itp. Była to cenna lekcja przyrody dla ciekawych świata dzieci oraz okazja do stworzenia oryginalnej ozdoby do domu, która z pewnością stworzy w nim niepowtarzalny klimat. Warsztaty ponadto sprawiły dzieciom przyjemność tworzenia oryginalnego rękodzieła w niebanalnej formie.
Piąta klepka:
Uczestnicy zajęć poznali rzemiosło drzewne, jedno z najstarszych zajęć, jakimi trudnili się mieszkańcy dawnej Galicji. Wszyscy uczniowie otrzymali materiał, niezbędne narzędzia oraz instrukcję wykonania drewnianej zabawki- ozdoby w formie sowy. Samodzielnie ją skleili i ozdobili.
W czasie spaceru po skansenie regionalnym uczniowie podziwiali architekturę drewnianą i słuchali opowieści o tradycyjnej kulturze ludowej i historycznej Sądecczyzny.
Ostatnim punktem wycieczki był wyjazd do Starego Sącza. Na początku dzieci podziwiały jego uroki podczas spaceru po rynku, zaś potem udały się do jednego z najważniejszych miejsc w tym mieście. Chodzi o Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Został on założony w 1280 r., zaś w roku 2018 obiekt ten wpisano na listę pomników historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości.” W Domu Pielgrzyma „Opoka” w Starym Sączu uczniowie zostali ugoszczeni pysznym dwudaniowym obiadem.
Uczestnicy wycieczki wrócili do domu bardzo zadowoleni oraz bogatsi
o nowe doświadczenia. Wyjazd ten stał się dla nich okazją do poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych umiejętności.